PRODUKTY  i  USŁUGI  •   BLOG  •   KONTAKT

PRODUKTY  i  USŁUGI  •   BLOG  •   KONTAKT

Proof cyfrowy z certyfikatem

Certyfikowany proof cyfrowy to najlepsza metoda sprawdzenia pracy przed oddaniem do druku. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ważne jest wykonanie proofa, zapraszam do przeczytania wpisu: Proof – czyli zanim oddasz pracę do druku.

Dawniej odbitki próbne nosiły nazwę CromalinMatchprint lub Ozasol i były wykonywane z klisz. Obecnie proofy cyfrowe całkowicie zastąpiły te stare technologie.

Cennik

h

Format A4: 50 zł

210 x 297 mm

h

Format A3: 90 zł

297 x 420 mm

h

Format A2: 160 zł

420 x 594 mm

h

Format A1: 280 zł

594 x 841 mm

h

Formaty nietypowe

Wycena indywidualna. Proszę o telefon lub e-mail.

  • Ceny netto.
  • Do każdej pracy wystawiana jest faktura VAT.
  • Wszystkie proofy wykonywane są na profesjonalnym papierze proofingowym posiadającym certyfikat FOGRA.
  • Wszystkie proofy są certyfikowane w/g normy ISO 12647-7 Contract Proof „Media Wedge”.
  • Standardowym profilem przy druku proofów jest ISO Coated v2 (FOGRA39), chyba, że klient dostarczy inny profil.

Zamówienie

i

Prześlij pliki

Małe pliki prześlij e-mailem.
Większe pliki prześlij serwisem WeTransfer lub podaj link do ściągnięcia plików np. z  Google Drive.

Podaj dane do faktury oraz umów metodę odbioru.

 

Odbiór

Wysyłka kurierem DHL – 25 zł

Dostawa na drugi dzień roboczy – dla proofów wydrukowanych przed południem.

Odbiór osobisty – bez dodatkowych opłat

Szolc-Rogozińskiego 21
02-777 Warszawa (Ursynów)
(proszę umawiać godzinę odbioru)

Czas realizacji

Proofy drukowane są zazwyczaj w dniu otrzymania plików, najpóźniej na drugi dzień. Przesyłając pliki spytaj o czas realizacji.

Prace wydrukowane przed południem, będą wysłane jeszcze tego samego dnia kurierem (DHL) i dostarczone na drugi dzień roboczy w godz. 10–18.

Proofy wydrukowane po południu zostaną wysłane następnego dnia roboczego a dostarczone w dniu kolejnym.

 

Kontakt

tel:  (+48 ) 504 189 124

Najczęściej zadawane pytania:

w

Co daje "Certyfikat FOGRA"?

Certyfikat FOGRA jest gwarancją wierności kolorów.

Na każdym proofie dodatkowo drukowany jest pasek pomiarowy Ugra/Fogra Media Wedge V3.0. Po wydrukowaniu podlega on pomiarom spektrofotometrycznym w celu sprawdzenia zgodności kolorów ze standardem określonym przez profil. Następnie wyniki pomiarów są drukowane na proofie w formie tabeli.

Dopiero o takim wydruku możemy mówić – proof certyfikowany. Stanowi on niepodważalny dowód wierności kolorów. W razie wątpliwości można powtórzyć pomiary paska kontrolnego.

w

Co to są profile?

Profile to niewielkie pliki (z rozszerzeniem .icc lub .icm.) mówiące o tym, jak powinny wyglądać kolory w gotowej pracy odebranej z drukarni. Mając taki profil, możemy wykonać proofa, na którym kolory wyjdą dokładnie tak samo jak potem w drukarni. 

Podstawowym profilem jest ISO Coated v2 (FOGRA39) opisującym kolory w druku na papierze powlekanym („kredowym”). Jeśli nie wskażesz innego profilu, Twoja praca zostanie wydrukowana na ISO Coated v2 (FOGRA39).

w

Czy można wydrukować proofa na inny profil?

Tak. Niektóre drukarnie udostępniają klientom własne profile. Najczęściej są to profile czasopism i gazet. Jeśli chcesz otrzymać proof certyfikowany na konkretny profil, koniecznie prześlij go razem ze zleceniem wykonania proofa!

w

Czy można wydrukować proofa na innym papierze, np. gazetowym?

Nie. Proofy drukowane są wyłącznie na specjalnym papierze proofingowym o gramaturze 255 g/m certyfikowanym przez FOGRA.

Papier używany do druku gazet (i czasopism) jest ciemniejszy niż papier proofingowy i ma szary lub szaro-żółty odcień. Dlatego drukując proof dla gazety stosuje się symulację podłoża. Wtedy na całej powierzchni pracy, także na jej białych obszarach, dodrukowywane jest delikatne tło w takim kolorze, jak papier gazetowy. Informacja o kolorze papieru pobierana jest z profilu.

Bez symulacji papieru

Symulacja papieru gazeowego

w

Z jakich formatów graficznych można zrobić proof?

Najlepszy jest PDF/X, ponieważ jest to format stworzony specjalnie na potrzeby przygotowania prac do druku. Bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie proofa z tego samego pliku, który otrzymuje drukarnia – wtedy masz największą pewność zgodności proofa z gotową pracą. Jeśli to możliwe, proszę eksportować pliki produkcyjne w standardzie PDF/X-3 lub PDF/X-4.

Możliwe jest wypuszczenie proofa z innych formatów: TIFFEPSJPGPSDPSB itp. Wyjątkiem jest format CDR (Corel Draw), z którego proofów nie wykonuję. Jeśli pracujesz w Corelu, wyeksportuj pracę do jednego z wyżej wymienionych formatów, najlepiej do PDF/X.

Wszystkie elementy graficzne (zdjęcia, wektory, teksty) powinny być zdefiniowane w kolorach CMYK (nie RGB, nie Lab, nie Indexed Color).

Jeśli masz wątpliwości, czy przygotowany przez Ciebie plik jest prawidłowy – zadzwoń, napisz maila i zapytaj. Pomogę Ci pokonać te trudności i sprawdzę plik przed drukiem.

w

Czy można wydrukować proofa z kolorami Pantone lub kolorami specjalnymi?

Tak. Na proofie można wydrukować kolory z bibliotek Pantone Coated (powlekany), Pantone Uncoated (niepowlekany), HKS, RAL, TOYO, DIC. Około 97% kolorów z wzornika Pantone Coated może zostać wydrukowanych z bardzo wysoką wiernością (dE<3). Jeśli zależy Ci na bardzo dokładnym odwzorowaniu koloru Pantone, skontaktuj się wcześniej, podaj jego numer, a otrzymasz informację, na ile ten kolor będzie zgodny z próbką z wzornika Pantone.

Ze względu na technologię druku proofów (ink-jet) nie jest możliwe uzyskanie kolorów złotego, srebrnego oraz innych kolorów metalizowanych. Takie kolory mogą zostać wydrukowane jedynie w pewnym przybliżeniu, jako płaskie kolory nie posiadające metalicznego połysku.

Kolor Pantone oraz każdy inny kolor dodatkowy powinny zostać zdefiniowane w pracy jako „kolor dodatkowy” (spot color).

Gdy w pracy występuje wykrojnik, linie bigowania, perforacjai inne elementy, które nie zostaną wydrukowane w docelowej pracy, a mają się pojawić na proofie, powinny zostać zdefiniowane jako kolory dodatkowe. Najlepiej aby nawzwa kojarzyła się z przeznaczeniem, np. „wykrojnik”, „cut”, „biga”, „fold”, „perforacja” itp. Na życzenie można na proofie wyłączyć dowolne kolory dodatkowe (np. lakier) lub zmienić definicję koloru (np. wykrojnik zmienić z czerwonego na czarny). W każdym takim przypadku koniecznie proszę przesłać stosowne informacje wraz ze zleceniem wykonania proofa.

w

Czy wydruki z kolorami Pantone są droższe?

Nie. Cena wydruku jest uzależniona jedynie od wymiarów. Proof CMYK będzie kosztować tak samo, jak proof z dziesięcioma Pantonami. Dodatkowe kolory techniczne (wykrojniki, linie perforacji itp.) też nie podnoszą kosztów.

    w

    Jak można oszczędzić na kosztach proofów?

    W niektórych przypadkach drukowanie całej pracy może okazać się kosztowne. Wtedy warto rozważyć różne metody oszczędności:

    • wydruk kilku małych stron na jednym większym arkuszu,
    • wydrukowanie tylko fragmentu strony,
    • wydruk kilku kluczowych elementów projektu zebranych na jednej stronie,
    • wydruk w pomniejszeniu,
    • wydruk kilku wersji kolorystycznych danego elementu na jednym arkuszu (aby potem wybrać właściwą wersję),
    • …oraz wszelkie inne kombinacje, jakie Ci przyjdą na myśl.