PRODUKTY  i  USŁUGI  •   BLOG  •   KONTAKT

PRODUKTY  i  USŁUGI  •   BLOG  •   KONTAKT

Kalibracja monitora

Dobrze wyregulowany i skalibrowany monitor po podstawa pracy każdego grafika komputerowego i operatora DTP.

Wierny obraz na monitorze daje nie tylko duży komfort pracy, ale wprost przekłada się na oszczędności w postaci mniejszej ilości wydruków próbnych (proof-ów), a w konsekwencji także skraca czas pracy nad projektem.

Kalibracja podstawowa

  • wstępna ocena jakości monitora, stopnia zużycia i przydatności do kalibracji
  • kalibracja ukierunkowana na konkretne parametry jasności i temperatury barwowej bieli w odniesieniu do warunków otoczenia stanowiska pracy
  • kalibracja grup roboczych (wielu stanowisk) do identycznych parametrów wyświetlania kolorów
  • pomiary równomierności podświetlenia matrycy (ocena jakości matrycy)
  • pomiary równomierności temperatury barwowej na obszarze całej matrycy (ocena jakości matrycy)

Kalibracja specjalistyczna

  • kalibracja stanowiska dwumonitorowego w celu uzyskania identycznych barw na obu monitorach

  • weryfikacja pokrycia gamutu (zakresu reprodukowanych barw) konkretnej technologii druku (np. FOGRA39) – czyli sprawdzenie, które z barw drukarskich nie są poprawnie reprodukowane przez monitor i jak duże jest odchylenie ΔE

  • weryfikacja kolorów Pantone i sprawdzenie, które z nich nie są poprawnie reprodukowane przez monitor i jak duże jest odchylenie ΔE

Dodatkowo proponuję późniejszą kompleksową opiekę nad monitorem, polegającą na pomiarach kontrolnych, oraz w razie potrzeby ponownych kalibracjach pozwalających utrzymać najwyższą możliwą jakość wyświetlania koloru przez długi czas użytkowania monitora. Taka opieka nad monitorem pozwoli przewidzieć z wyprzedzeniem, kiedy nadejdzie czas na wymianę monitora na nowy z powodu naturalnego procesu zużycia.

Koszt kalibracji jest ustalany indywidualnie. Niektóre monitory wymagają tylko podstawowej linearyzacji, w innych przypadkach konieczne jest wieloprzebiegowe strojenie ukierunkowane na osiągnięcie wyjątkowo dużej dokładności. Cena uzależniona jest także od ilości monitorów.

Najczęściej zadawane pytania:

w

Jak odróżnić dobry monitor od słabego?

Aby szybko i bez użycia przyrządów pomiarowych ocenić jakość monitora wyświetl na nim dowolny wielokolorowy nieruchomy obraz, np. zdjęcie z wakacji. Spójrz na ekran dokładnie na wprost monitora – to jest widok referencyjny. Następnie spójrz na ekran nieco z góry, a potem nieco z dołu. Niech to będą odchylenia o ok. 20 stopni w pionie! Monitory zazwyczaj najgorzej pokazują obraz właśnie wtedy, gdy się na nie patrzy od dołu.

  • Jeśli kolory praktycznie się nie zmieniają, a jedynie zauważasz delikatną zmianę jasności całego ekranu, to prawdopodobnie patrzysz na dobry monitor posiadający matrycę wysokiej klasy.
  • Jeżeli kolory kompletnie odpływają, a jasność zmienia się bardzo wyraźnie, to monitor taki do prac graficznych się nie nadaje. Bywa nawet tak źle, że w czerniach zaczynasz widzieć jasne kolory! Ten ostatni efekt można zaobserwować na wielu laptopach, gdzie kąt odchylenia klapy powoduje ogromne zmiany zarówno jasności jak i kolorystyki ekranu.

w

Czy lepiej kalibrować monitor kolorymetrem czy spektrofotometrem?

Wydaje się, że skoro spektrofotometr jest urządzeniem doskonalszym, oraz jest zazwyczaj wiele razy droższy od kolorymetru, to kalibracja monitora spektrofotometrem powinna być lepsza i dokładniejsza. Ale tak nie jest. Kalibracja wykonana przy pomocy kolorymetru może być równie dobra. Problemem spektrofotometrów jest dość niska dokładność pomiaru ciemnych kolorów, gdzie dają o sobie znać szumy elektroniki. Poza tym, przy kalibracji monitorów, które świecą jedynie kolorami RGB, pomiar spektralny nie daje nam żadnych dodatkowych korzyści.

W praktyce przy kalibracji monitora dużo ważniejsze okazuje się prawidłowe ustawienie wszystkich parametrów wyświetlania w panelu monitora i celów kalibracji (jasność, temperatura barwowa) niż użycie tego lub innego przyrządu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że istnieją na rynku przyrządy lepszej i gorszej jakości. Oczywiście kalibracja lepszym przyrządem będzie dokładniejsza.

w

Jak często należy kalibrować monitor?

Generalnie im lepszej klasy monitor, tym rzadziej trzeba go będzie ponownie kalibrować. Programy do kalibracji lubią przypominać o potrzebie kalibracji co miesiąc lub częściej, nawet co tydzień, ale jeśli Twój monitor realnie wymaga kalibracji co tydzień, to raczej nadaje się do wymiany a nie do kalibracji. Dobrej jakości współczesny monitor potrafi utrzymać parametry wyświetlania w założonych normach jakościowych nawet przez rok i dłużej.

Rozsądnie jest najpierw sprawdzić, jak dany monitor utrzymuje parametry wyświetlania w czasie, kontrolując go z początku dość często i stopniowo, jeśli okaże się stabilny, zwiększać okresy pomiędzy kolejnymi pomiarami kontrolnymi. W ten sposób najłatwiej będzie można zaplanować kolejne kalibracje. Realnie stanowiska wymagające dużej dokładności, gdzie przeprowadza się precyzyjne korekcje kolorystyczne, powinno się kontrolować co 2–4 tygodnie, natomiast stanowiska projektantów i grafików pracujących na potrzeby www, co około 1–3 miesiące, a nawet rzadziej.

w

Czy kupno lepszej karty graficznej może poprawić wyświetlanie kolorów?

Generalnie nie. Jeśli obrabiasz obrazy nieruchome (Photoshop, Illustrator, InDesign) i połączenie karty graficznej z monitorem jest cyfrowe (złącza DVI, Mini DVI, Display Port, HDMI, Thunderbolt), to lepsza i wydajniejsza karta graficzna nic nie poprawi w kwestii kolorów. Drogie karty graficzne mają większą wydajność przy renderowaniu obiektów 3D, co jest pożądane przy projektowaniu 3-wymiarowym w programach CAD oraz oczywiście w grach.

Jednak w przypadku używania złącza analogowego VGA zdecydowanie warto pomyśleć nad zmianą na złącze cyfrowe. Tutaj poprawa ogólnej jakości obrazu oraz wyświetlanych kolorów może być znacząca.

w

Czy mój laptop nadaje się do obróbki kolorów?

Laptopy często mają matryce bardzo słabej jakości i kolory drastycznie się zmieniają, gdy patrzysz na ekran pod różnymi kątami. Dlatego profesjonaliści nie obrabiają koloru na laptopach. Bardzo dobrym pomysłem jest podłączenie do niego zewnętrznego monitora dobrej jakości koniecznie złączem cyfrowym (nie VGA).

w

Jaka jest trwałość monitorów LCD?

Wiele zależy od producenta i modelu, ale znam egzemplarze, które nadal doskonale dają się kalibrować i świetnie utrzymują parametry wyświetlania mając przepracowane ponad 12 000 godzin, a to oznacza ponad 6 lat pracy po 8 godzin dziennie w dni robocze.

w

Czy każdy monitor da się wykalibrować?

Dzięki poprawnej regulacji i kalibracji na pewno można spowodować, że każdy monitor będzie lepiej pokazywał kolor, niż to miało miejsce wcześniej. Nie należy jednak zakładać, że dzięki kalibracji monitor marnej jakości stanie się doskonały. Na jakość wyświetlania składa się wiele czynników, między innymi technologia wytwarzania matrycy, rodzaj powłoki ekranu, zakres kątów prawidłowego oddania barw, elektronika monitora itd., a tych parametrów żadna kalibracja nie zmieni.